sesliresim

Hayy Açık Alan pandemi döneminde fiziksel etkinliklerine verdiği uzun bir aradan sonra Senkron kapsamında yer alan sesliresim etkinliği ile tekrar ziyarete açıldı ve yeni karantina uygulamaları ile birlikte tekrar online olarak etkinliklerine devam ediyor. sesliresim gösterimi 15 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Etkinliğe eşlik eden sanatçı konuşması ise 2 Mayıs Pazar günü saat 14.30’da zoom platformunda gerçekleşecek. Katılım için link:bit.ly/2QOToZq

Buluntu fotoğraf ve belge gibi arşivsel içerikle çalışan sanatçı Metehan Özcan ile birlikte, tasarımcı, sanatçı, akademisyen Umut Altıntaş’ın karantina günlerinde başladıkları işbirliği olan sesliresim kendi deyişleriyle şöyle tanımlanıyor: “Deneyimlerimiz, biriktirdiklerimiz ile kenti nasıl hatırladığımıza bakıyor ve sesin imgeyi hareketlendirme olasılıklarını araştırıyoruz.”

Sesliresim/Audiopicture by Metehan Özcan & Umut Altıntaş from Umut Altıntaş on Vimeo.

 

Metehan Özcan Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde lisans, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda yüksek lisans derecelerini aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Sanatta Yeterlilik Programı’nda öğrenim görmekte ve çeşitli üniversitelerde yarı zamanlı ders vermekte. Özcan çoğunlukla Türkiyedeki modernist mekan tasarımı ve iletişimi konularıyla ilgileniyor.

Grafik tasarımcı, sanatçı ve akademisyen Umut Altıntaş kitap tasarımında kavramsal yaklaşımlar ve tipografik ifade biçimleri üstüne çalışıyor. 2008 yılından bu yana, bilinen önemli sanat kurumları ve kültür alanında üreten kişilerle birlikte bağımsız olarak tasarım işleri yürütüyor. Tasarım kariyerinin yanı sıra sanat ve tasarım arasındaki geçirgenliği arttırmak adına küratoryal projeler üretiyor, ulusal ve uluslararası sergilere katılıyor. Birçok mesleki karma sergilerde yer almakla birlikte iki kişisel sergisi bulunuyor. Çeşitli basılı ve çevrimiçi mecralarda tasarım kültürü üstüne düzenli olarak makaleler yayımlıyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünde tam zamanlı olarak akademik kariyerini sürdürüyor ve aynı zamanda bağımsız tasarım ve sanat projelerine devam ediyor.

sesliresim 15 Nisan-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında perşembe ve cuma günleri 12.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık…