Mahal Aura

Hayy Açık Alan Mahal Aura Projesi kapanış sergisi ile misafir ediyor.

Susan Buck-Mors’un dediği gibi ‘estetiğin başlangıçtaki alanı sanat değil gerçekliktir, yeryüzüdür’. Kendi üzerine kıvrılarak oluşmuş bir ipek yolu kenti olan Hatay, kuytularında sayısız mekânı barındırıyor. Mekânın aurasının sanat bağlamında üretime etkisini keşfetmeyi amaçlayan Mahal Aura 2022 projesi, aynı denize bakan İzmir ve Hatay arasında ağ kuruyor. Farklı disiplinlerden sanatçıları Edip Bağdatlı ve Ali Altun‘un demir ve ahşap atölyelerinde bir araya getiriyor. Hatay Akademi Orkestra ortaklığında açık stüdyo formatında devam eden üretim sürecinde sanatçılar, şehrin arkeolojisi ve psiko-coğrafyasını odağa alıyor. Bir haftalık atölye sürecinin ardından Antakya’da atölye kapanış sergisi ve konser ile başlayan etkinlikler 22 Ekim saat 18:00’de izmir Hayy Açık Alan’da açılacak   sergi ile sonlanacak. Sergi 29 Ekim’e kadar 11:00 ve 19:00 saatleri arasında gezilebilir. 

Rahmi Öğdül ve Turgut Alp Bekoğlu danışmanlığında sürdürülen proje Kültür için Alan ve AB Sivil Düşün Programı tarafından destekleniyor.

Mahal Aura 2022 Ekibi 

Danışmanlar: Rahmi Öğdül, Turgut Alp Bekoğlu

Yürütücü Ekip: Zekiye Buğurcu, Hale Eryılmaz, Hanife Buğurcu, Şahin Yatkın, İlyas Hayta

Sanatçılar: Ali Uğur, Anıl Deniz, Aslıhan Güçlü, Berna Dolmacı, Didem Koban, Ezgi Fırıncıoğulları, Hanife Buğurcu,  Sanem Tufan, İlyas Hayta, Volkan İncüvez, Zekiye Buğurcu

Açık atölyeye dahil olan sanatçılar: Süleyman Demirkol, İmdat Avcı