Jan Durina: HASARSIZ

Jan Durina: HASARSIZ

19-25 Aralık 2019

Hayy Açık Alan KAIR* Kosice Artist in Residency programı ile yürüttüğü iş birliği ile Slovakya’dan sanatçı Jan Durina’nın “Hasarsız” başlıklı sergisine ev sahipliği   yapıyor.


25 Ekim’de başlayan misafirliği kapsamında İzmir’de iki ay geçiren Jan Durina, Hayy Açık Alan’ın yer aldığı Kemeraltı’ndan, İzmir çevresindeki ormanlardan, körfezden ilhamla ürettiği fotoğraf, video ve yerleştirmeden oluşan işleri ile Hasarsız’ı sunuyor. 

Sergide izleyiciyi, sanatçının geçirdiği süreçte Kemeraltı’ndaki malzemeciler, kumaşçılar, aksesuarcılardan malzeme toplayarak, özellikle sünnet kıyafetlerinden ilham alarak ürettiği şifa veren Hasarsız ceketi mekanda karşılıyor. Yukarı doğru çıkarken Jan Durina’nın fantastik dünyasına giden yolda, bu dünyanın üyelerinden bir yaratık izleyiciyi söylenemeyen, sessiz ve kaotik aklın bulutlarından acılar ülkesine davet ediyor. Yukarda ülkenin bayrağı, üyelerinin cezbedici ve farklı, gerçek dışı formları, detayları ile biraz şeytani biraz oyuncu bir hal sergiliyor. İzmir’de birçok yerde bayrakları farkeden, Atatürk fotoğrafları ile karşılaşan Jan, bu fantastik dünyaya yine  ülkenin yerlileri yaratıklar gibi merak ettiren, biraz da dalga geçen, karanlık ve alaycı bir lord atıyor. Lord of the Country of Pain / Acı Ülkesinin Lordu diye adlandırdığı bu fantastik ülkenin lideri, belki de düşüşe geçiyor; “in the spell of the superior / üstün olanın büyüsünde” dizesi ile Slyvia Plath, Jan Durina’ya ilham veriyor. Jan bu deyişi politik bir duruş olarak da değerlendiriyor.

Kendi isminin Türkçe’de karşılığının “can / hayat” olması, Hayy Açık Alan’ın komşusu Na Kitapevi’nden öğrendiği üzere Kürtçe Jan kelimesinin karşılığının “acı” olması Jan Durina için Hasarsız sergisinin şekillenmesine vesile oluyor. “Country of Pain / Acı Ülkesi’ndeki Hasarsız’lar hepimiziz ve bu fantastik ülke, bu hikaye herkesin, bu çağın insanlarının hikayesi” diyor.

Sergide son olarak Jan Durina’nın projesi Ephemeral Harms’ın Nebulae parçası için Balçova’da ve Karşıyaka vapurunda çektiği video yer alıyor.

 

Jan Durina; Slovakya ve Polonya’da medya ve fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. Fransa, Berlin, İtalya, Polonya gibi çeşitli ülkelerde sergiler gerçekleştirdi. Disiplinlerarası çalışan sanatçı işlerinde yalnızlık, kayıp, doğa ve beden arasındaki sınır temasını ele alıyor. Jan Durina çalışmalarına Berlin’de devam ediyor.

Hasarsız, 19-25 Aralık tarihleri arasında her gün 13.00-19.00 saatleri arasında Hayy Açık Alan’da izlenebilir.


*KAIR ve Hayy Open Space arasında gerçekleşen bu misafir sanatçı değişimi programı Slovakya Kültür Bakanlığı kamusal fonu tarafından destelenmiştir.
*Hayy Açık Alan’a desteği için SAHA Derneği’ne, Piyaleoğlu Hanı komşularımıza sergi sürecindeki katkılarından dolayı Alev Çağlı, Ali Kanal ve Hande Bozbıyık ile K2 Güncel Sanat Merkezi ve Ali Kemal Erten’e teşekkürler.