KAIR: Jan Durina & Ezgi Yakın

KAIR* Kosice Artist in Residency programı ile yürüttüğümüz iş birliği ile Slovakya’dan sanatçı Jan Durina, Hayy Açık Alan’da 25 Ekim-26 Aralık tarihleri arasında misafirimiz oluyor.
Jan Durina, fotoğraf, performans ve müzik alanlarında çalışmalar yapıyor. Slovakya ve Polonya’da medya ve fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. Fransa, Berlin, İtalya, Polonya gibi çeşitli ülkelerde sergiler gerçekleştirdi. Disiplinlerarası çalışan sanatçı yalnızlık, kayıp, doğa ve beden arasındaki sınır temasını ele alarak sanatına yansıtıyor. Jan Durina Berlin’de sanat çalışmalarına devam ediyor.
Program kapsamında Jan Durina sanatçı konuşması 15 Kasım 2019 Cuma günü 18.00′de gerçekleşecek. 
19- 25 Aralık tarihleri arasında ise sanatçının İzmir’de ve Hayy’da geçirdiği sürece dair üretimlerinden oluşan çıktıları içeren sergi Hayy Açık Alan’da olacak.
KAIR ile işbirliğimizle İzmir’den Ezgi Yakın Eylül-Ekim aylarında Kosice’de misafir oldu. 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Kosice’de Tabacka‘da Juncture sergisini gerçekleştirdi.
Ezgi Yakın çalışmalarında resim, heykel ve enstalasyonlar yaratıyor. Çalışmalarında espastaki boşluk, şekiller ve çizgilerin yarattığı yapının etkisini daha da güçlendiriyor. Doğa ve çevreyle olan ilişkimiz gibi, sanatçı, doğa unsurları ve onun fiziksel çevresine dair formların izlerini sürüp analiz ediyor. Yakın’ın yarattığı imge dünyası sürecin kendisinden çıkıyor, kolektif bilinçaltı ile etkileşime girerek ve benliğin öğelerini inceliyor. 
Yakın, Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu ve araştırma görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.
———

*K.A.I.R. dünyanın her yerinden farklı disiplin ve ifade biçimini benimseyen sanatçıları ağırlayan uluslarası bir misafirlik programıdır. K.A.I.R. özellikle Slovak sanatçılar ile diğer ülkelerden sanatçılar arasında uluslararası işbirlikleri yaratmaya ve sanat organizasyonları yapmaya odaklanır. 2011 yılından beri sanatçılara projelerini hayata geçirmeleri için Kosice’nin ilham verici tekil kültürel ortamında çalışma imkanı sağlar, faal yerel sanat ortamında işbrlikleri kurmasına, yerel ve ulusal bağlamda kendilerini sunmalarına olanak sunar. K.A.I.R Košice Artist in Residence ayrıca kurduğu işbirlikleri ve proje ortaklıkları ile Slovak sanatçılara başka misafir programlarına seyahat etme olanağı sağlıyor.

Slovak Sanat Konseyi tarafından kamu finansmanı kullanılarak desteklenmektedir. K.A.I.R. projesindeki konut Residence’taki Kösice Sanatçısı, Creative Industry Košice tarafından da desteklenmektedir. Rezidans, Hayy Açık Alan ile işbirliği içinde düzenlenmektedir.