Hayy’dakiler: Ne arıyoruz biz?

Hayy’dakiler: Ne Arıyoruz Biz?

Sercan Apaydın, Dilruba Balak, Sadi Tekin

26.09-12.10.2019

Hayy Açık Alan Temmuz-Eylül arası sanatçılar Sadi Tekin, Dilruba Balak ve Sercan Apaydın’ı ağırladı. Sanatçılar sürecin çıktısı niteliğindeki video, resim, desen, ilüstrasyon ile gerçekleştirdikleri düzenlemeleri içeren sunum sergileri Hayy’dakiler: Ne arıyoruz Biz? 26 Eylül-12 Ekim tarihleri arasında Hayy Açık Alan’da olacak.

 

SERCAN   APAYDIN (İzmir, 1983) 

Sercan, resim pratiğine lisans sürecinden sonra, V e d u t a olarak nitelendirilen; şehir manzaraları boyayarak başladı. Bu minvalde ‘Derin Boşluk (2015)’ ve ‘Sahibinden (2017)’ adlı iki kişisel sergi yaptı.
Sanatçı kimliği, atölye pratikleri ve zanaat duygusunun önemine atfen oluşturduğu ‘internal design (2018)’ adlı yerleştirmesiyle, bir mekanda bulunma mecburiyeti ya da daha olumlu bir ifadeyle sorumluluğu konusunu açmak istedi. Bu noktadan hareketle Dilruba Balak ile birlikte yaşadıkları olumsuz bir göç tecrübesinden ilhamla; Viyana’da ‘deal with it’ adlı bir atölye sergisi gerçekleştirdiler. Sanatçı yaşamı, ayakta kalma mücadelesi ve en önemlisi sanat pratiğindeki zorluklar ve aşmalar üzerine bir “dealing” olarak adlandırdıkları süreci birlikte yaşamaya devam ediyorlar.

DİLRUBA  BALAK (İstanbul, 1988)

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinden mezun oldu. Değişim programına katılarak UPV Universitat Politècnica de València Universitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı eğitimi aldı. Yüksek eğitimini sürdürmek istediği Universitat Die Angewandte Kunst Wien Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki sürecini, zamanın faşizan devlet politikaları arasında kalarak yarım bırakmak zorunda kalmıştır. Sanatsal üretiminde yaşamın kendisinden ilhamla, içinde bulunduğu mekanların “sunduğu” materyallerden faydalanır. Ağırlıklı olarak kolaj, resim ve video üzerine çalışmaktadır. Yaşadıkları olumsuz bir göç tecrübesi ve bürokratik bir ağızdan duydukları cümleden ilhamla Sercan Apaydın ile birlikte gerçekleştirdikleri “deal with it” adlı atölye sergisinin ardından sanatçı yaşamı, ayakta kalma mücadelesi ve en önemlisi sanat pratiğindeki zorluklar ve aşmalar üzerine bir “dealing” olarak adlandırdıkları süreci birlikte yaşamaya devam ediyorlar.

SADİ TEKİN

Sadi Tekin Marmara Üniversitesi GSF’de Endüstri Ürünleri Tasarımı okudu. Karikatür çizdi, ürün tasarladı, illustrasyon yaptı. Pick Me! markasıyla akrilik takılar, Mr.Chickpea adında beyaz leblebiden adamlar yaptı. 2012 senesinde New York’a taşındı; orada Monsters of New York’u yarattı. Halen New York’ta serbest olarak illüstrasyon ve kurşun kalem/suluboya teknikleriyle deneyler ve çalışmalar yapmakta, kahve içip peçetelere bir takım kediler ve başka şeyler çizmekte.

 

*SAHA Derneği’ne, Darağaç ve Darağaç üyelerinden Ayşegül Doğan’a, Versus Galeri’ye ve Piyaleoğlu Han komşularımıza destekleri için teşekkürler.