Mahalle@İzmir

HAYY Açık Alan ve GAPO (Geniş Açı Proje Ofisi)‘nun iş birliğiyle Kültür İçin Alan desteği ile hazırlanan ‘Mahalle@İzmir‘, İzmir’in farklı semtlerinde yaşayan 9 sanatçının kendi mahallelerini fotoğraflayıp mahalle kavramını yorumlayacağı ve böylelikle 21. yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna yaklaşırken İzmir gibi bir metropolde nasıl farklı mahalle deneyimlerinin yaşandığının görselleştirileceği çevrimiçi bir proje olarak 1 Ekim-10 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Son yüzyılda geçirdiği toplumsal ve fiziksel dönüşümlerle kozmopolit yapısı da değişime uğrayan İzmir’de bugün deneyimlenen mahalle olgusunu özel-kamusal yaşam, kentleşme, kültürel miras, toplumsal hafıza gibi farklı boyutları ile belgelemeyi hedefleyen ‘Mahalle@İzmir’ kapsamında proje sanatçılarına yönelik editörlük/mentorluk oturumlarının yanı sıra genel katılıma açık çevrimiçi seminerler, sanatçı konuşmaları, sergi ve projenin Instagram hesabı üzerinden sürece dair paylaşımlar gerçekleşecek.

‘Mahalle@İzmir’de GAPO‘nun yürütücülüğünde üretim yapacak sanatçılar ve mahalleleri şöyle sıralanıyor:

  • Ali Cem Doğan / Umurbey
  • Aliye Erkurtulgu / Dumlupınar
  • Aslıhan Güçlü / Çiğli
  • Esin İlmen & U. Oluş Beklemez / Karantina
  • Gözde Yenipazarlı / Bostanlı
  • Koray Aykanat / Gaziemir
  • Mert A. Çakır / Karataş
  • Sinan Kılıç / Basmane

 

Projenin etkinlik takvimi ise şu şekilde:

10 Ekim Cumartesi 17.00 ‘Mahalle’ 2009 ve 2018 edisyonlarında yer alan sanatçıların konuşmaları

17 Ekim Cumartesi 17.00 Dr. Neslihan Demirtaş Milz, “Mahallelerin Değişen Yüzü: Türkiye’de Neoliberal Kentsel Politikaların Sosyo-Mekânsal Etkileri” başlıklı seminer

24 Ekim Cumartesi 17.00 Doç. Dr. Tonguç Akış, “Mahalle’de Mekân Üretimi” başlıklı seminer

1 Aralık Salı Çevrimiçi Sergi ‘Mahalle@İzmir’

5 Aralık Cumartesi 17.00 Sanatçıların katılımı ile sergi konuşması

Tüm etkinlikler için Zoom linki: https://tr.im/mahalleizmir1

‘Mahalle@İzmir’ kapsamındaki tüm çevrimiçi etkinliklerden haberdar olmak ve süreci takip etmek için gapo.org ve hayyopenspace.com adreslerini, GAPO ve HAYY facebook sayfalarını ziyaret edebilir, @mahalle.izmir instagram hesabını takip edebilirsiniz.